Make your own free website on Tripod.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

McEvedy Shield Results

 

 

 

Event Number

1

 

 

Under 14

High Jump

 

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

 

James

Pointon

Rongotai College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.60 metres

1

 

 

 

 

Julian

Savea

Rongotai College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.55 metres

2

 

 

 

 

James

Keepa

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.55 metres

3

 

 

 

 

James

Proctor

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.50 metres

4

 

 

 

 

Event Number

2

 

 

Under 14

Shot Put

 

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

 

Julian

Savea

Rongotai College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.92 metres

1

 

 

 

 

Dion

Prewster

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.51 metres

2

 

 

 

 

William

Leaupepe-Higg

Rongotai College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10.74 metres

3

 

 

 

 

Tom

Stewart

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10.74 metres

4

 

 

 

 

Event Number

3

 

 

Under 15

Javelin

 

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

 

Edward

Wiley

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

46.63 metres

1

 

 

 

 

Tim

Wakelin

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

45.40 metres

2

 

 

 

 

Malaki

Akeli

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

44.35 metres

3

 

 

 

 

Isaia

Petelo

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

44.02 metres

4

 

 

 

 

Event Number

4

 

 

Under 16

Long Jump

 

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

 

Karl

McNichol

Rongotai College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.98 metres

1

 

 

 

 

Andrew

Olivier

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.89 metres

2

 

 

 

 

Deon

Baker

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.58 metres

3

 

 

 

 

Charles

Gallagher

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.56 metres

4

 

 

 

 

Event Number

5

 

 

Open

Triple Jump

 

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

 

 

Filipo

Alefosio

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.48 metres

1

 

 

 

Julian

Tupai

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.42 metres

2

 

 

 

Jason

Wilderink

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.38 metres

3

 

 

 

Toby

Marshall

Rongotai College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.36 metres

4

 

 

 

Event Number

6

 

 

Under 15

3000 metres

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Brendon

Blacklaws

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

09 min(s):47.2 sec(s)

1

 

 

 

James

Glass

Rongotai College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 min(s):04.8 sec(s)

2

 

 

 

Daniel

Robertson

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 min(s):30.0 sec(s)

3

 

 

 

Michael

Eagar

Rongotai College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 min(s):37.5 sec(s)

4

 

 

 

Event Number

7

 

 

Under 14

200 metres

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Dion

Prewster

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24.4_ secs

1

 

 

 

Foalo

Sagaga

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25.09 secs

2

 

 

 

Julian

Savea

Rongotai College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25.19 secs

3

 

 

 

James

Philipsen-Yip

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25.69 secs

4

 

 

 

Event Number

8

 

 

Under 15

200 metres

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Colin

Faumuina

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24.2_ secs

1

 

 

 

Peter

Waho

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24.27 secs

2

 

 

 

Robert

Millar

Rongotai College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24.34 secs

3

 

 

 

Andrew

Underwood

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24.56 secs

4

 

 

 

Event Number

9

 

 

Under 16

200 metres

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Matthew

Hope

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24.2_ secs

1

 

 

 

Jason

Jowett

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24.28 secs

2

 

 

 

George

Barbarouses

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24.59 secs

3

 

 

 

 

Deon

 

Baker

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24.75 secs

4

 

 

 

Event Number

10

 

 

Open

200 metres

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Nick

Kalivati

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22.84 secs

1

 

 

 

Ben

Hawkes

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23.07 secs

2

 

 

 

Arthur

Nyel

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23.25 secs

3

 

 

 

Hayden

Bradley

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23.32 secs

4

 

 

 

Event Number

11

 

 

Open

3000 metres

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Matthew

Singleton

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

09 min(s):25.7 sec(s)

1

 

 

 

Alex

Olssen

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

09 min(s):47.1 sec(s)

2

 

 

 

Richard

Williams

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

09 min(s):50.9 sec(s)

3

 

 

 

Marc

Hurdle

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

09 min(s):54.9 sec(s)

4

 

 

 

Event Number

12

 

 

Under 14

Triple Jump

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Luke

Fiso

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.09 metres

1

 

 

 

Ili

Tugaga

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10.81 metres

2

 

 

 

James

Pointon

Rongotai College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10.76 metres

3

 

 

 

Victor

Sio

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10.64 metres

4

 

 

 

Event Number

13

 

 

Under 15

High Jump

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Alex

Cartmell-Goll

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.77 metres

1

 

 

 

Aisea

Koliavu

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.65 metres

2

 

 

 

Setya

Hem

Rongotai College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.65 metres

3

 

 

 

Frank

Semu

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.60 metres

4

 

 

 

Event Number

14

 

 

Under 15

Shot Put

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Tui

Tuia

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13.03 metres

1

 

 

 

James

Moala

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.32 metres

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daniel

Aiono

Rongotai College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.97 metres

3

 

 

 

T.J.

Ioane

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.92 metres

4

 

 

 

Event Number

15

 

 

Under 16

Javelin

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Regan

Candy

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

47.69 metres

1

 

 

 

David

Young

Rongotai College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

46.09 metres

2

 

 

 

Amos

Baker

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

44.07 metres

3

 

 

 

Wynton

Brown

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

39.61 metres

4

 

 

 

Event Number

16

 

 

Open

Discus

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Robert

Laki

Rongotai College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

42.00 metres

1

 

 

 

David

Sanele

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

41.18 metres

2

 

 

 

William

Helu

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

40.88 metres

3

 

 

 

Elama

Elama

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

40.35 metres

4

 

 

 

Event Number

17

 

 

Under 14

800 metres

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Gareth

James

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 min(s):09.6 sec(s)

1

 

 

 

Joseph

Redmond

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 min(s):13.5 sec(s)

2

 

 

 

Cory

Casey

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 min(s):14.4 sec(s)

3

 

 

 

Ryan

Maguren

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 min(s):16.8 sec(s)

4

 

 

 

Event Number

18

 

 

Under 15

800 metres

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Zaan

Janse

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 min(s):04.8 sec(s)

1

 

 

 

Simon

Millynn

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 min(s):08.0 sec(s)

2

 

 

 

Sam

Peters

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 min(s):10.2 sec(s)

3

 

 

 

James

Charlesworth

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 min(s):14.6 sec(s)

4

 

 

 

Event Number

19

 

 

Under 16

800 metres

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Terefe

Ejigu

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 min(s):59.3 sec(s)

1

 

 

 

Fasil

Defersha

Rongotai College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 min(s):04.6 sec(s)

2

 

 

 

Brad

Hines

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 min(s):07.1 sec(s)

3

 

 

 

Rowan

Barbalich

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 min(s):09.9 sec(s)

4

 

 

 

Event Number

20

 

 

Open

800 metres

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Patrick

Rosevear

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 min(s):01.2 sec(s)

1

 

 

 

Jonathan

Bentley

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 min(s):02.2 sec(s)

2

 

 

 

Daniel

Waluszewski

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 min(s):04.1 sec(s)

3

 

 

 

Oliver

Davie

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 min(s):07.7 sec(s)

4

 

 

 

Event Number

21

 

 

Under 14

Discus

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Dion

Prewster

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

38.83 metres

1

 

 

 

James

Pointon

Rongotai College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

33.98 metres

2

 

 

 

Liu

Taituave

Rongotai College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

33.20 metres

3

 

 

 

Sheridan

Taua-Robert

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

32.64 metres

4

 

 

 

Event Number

22

 

 

Under 15

Triple Jump

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Felix

Filipo

Rongotai College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.70 metres

1

 

 

 

Isaia

Petelo

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.68 metres

2

 

 

 

Ephraim

Stephens

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.59 metres

3

 

 

 

Peter

Waho

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.52 metres

4

 

 

 

Event Number

23

 

 

Under 16

High Jump

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Trevor

Marama

Rongotai College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.75 metres

1

 

 

 

Alex

Bostravas

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.75 metres

2

 

 

 

Ben

Craven

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.55 metres

3

 

 

 

David

Nichols

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.55 metres

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Event Number

24

 

 

Under 16

Shot Put

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Pati

Gaualofa

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13.67 metres

1

 

 

 

Karl

McNichol

Rongotai College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.68 metres

2

 

 

 

Liifiigiio

Savea

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.11 metres

3

 

 

 

Josese

Atama

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.19 metres

4

 

 

 

Event Number

25

 

 

Open

Long Jump

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Filipo

Alefosio

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.03 metres

1

 

 

 

Kent

Hutchison

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.00 metres

2

 

 

 

Jason

Wilderink

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.95 metres

3

 

 

 

Levi

Clarke

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.94 metres

4

 

 

 

Event Number

26

 

 

Under 14

100 metres

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Dion

Prewster

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.82 secs

1

 

 

 

Foalo

Sagaga

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.02 secs

2

 

 

 

Adhir

Sewambar

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.17 secs

3

 

 

 

James

Pointon

Rongotai College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.45 secs

4

 

 

 

Event Number

27

 

 

Under 15

100 metres

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Thomas

Kelly

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.66 secs

1

 

 

 

Robert

Millar

Rongotai College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.67 secs

2

 

 

 

Colin

Faumuina

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.84 secs

3

 

 

 

Buxton

Leutulava

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.85 secs

4

 

 

 

Event Number

28

 

 

Under 16

100 metres

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Matthew

Hope

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.65 secs

1

 

 

 

Jason

Jowett

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.73 secs

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vili

Taualupe

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.81 secs

3

 

 

 

Aaron

Pennell

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.85 secs

4

 

 

 

Event Number

29

 

 

Open

100 metres

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Arthur

Nyel

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.21 secs

1

 

 

 

Hayden

Bradley

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.29 secs

2

 

 

 

Liam

Townsend

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.47 secs

3

 

 

 

Fatualua

Mumu

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.50 secs

4

 

 

 

Event Number

30

 

 

Under 14

Long Jump

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Dion

Prewster

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.52 metres

1

 

 

 

James

Pointon

Rongotai College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.26 metres

2

 

 

 

Foalo

Sagaga

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.11 metres

3

 

 

 

Julian

Savea

Rongotai College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.10 metres

4

 

 

 

Event Number

31

 

 

Under 15

Discus

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Israel

Pritchard

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

41.52 metres

1

 

 

 

Joe

Maiava

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

41.43 metres

2

 

 

 

Thomas

Key

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

40.88 metres

3

 

 

 

T.J.

Ioane

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

39.04 metres

4

 

 

 

Event Number

32

 

 

Under 16

Triple Jump

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Karl

McNichol

Rongotai College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.01 metres

1

 

 

 

Kade

Hobman

Rongotai College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.88 metres

2

 

 

 

Alex

Cartmell-Goll

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.63 metres

3

 

 

 

Clayton

Masina

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.58 metres

4

 

 

 

Event Number

33

 

 

Open

Javelin

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Matthew

Johnstone

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

56.67 metres

1

 

 

 

Marc

Hurdle

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

53.09 metres

2

 

 

 

Nimi

Russell

Rongotai College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

45.46 metres

3

 

 

 

Howard

Pauling

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

43.96 metres

4

 

 

 

Event Number

34

 

 

Under 14

Hurdles

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Luke

Faulkner

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.50 secs

1

 

 

 

Luke

Fiso

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.72 secs

2

 

 

 

James

Philipsen-Yip

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.83 secs

3

 

 

 

James

Proctor

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.90 secs

4

 

 

 

Event Number

35

 

 

Under 15

Hurdles

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Buxton

Leutulava

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14.59 secs

1

 

 

 

Isaia

Petelo

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14.64 secs

2

 

 

 

Darryn

Ah Kuoi

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15.20 secs

3

 

 

 

Peter

Waho

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15.97 secs

4

 

 

 

Event Number

36

 

 

Under 16

Hurdles

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Liifiigiio

Savea

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14.03 secs

1

 

 

 

Keelan

Law

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14.37 secs

2

 

 

 

Alex

Bostravas

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14.82 secs

3

 

 

 

Joseph

Kaio-Tietie

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15.05 secs

4

 

 

 

Event Number

37

 

 

Open

Hurdles

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Arthur

Nyel

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14.02 secs

1

 

 

 

Matthew

Johnstone

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14.52 secs

2

 

 

 

Jason

Baker

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15.02 secs

3

 

 

 

Ryan

Ingram

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15.31 secs

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Event Number

38

 

 

Under 14

400 metres

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Gareth

James

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

56.06 secs

1

 

 

 

Sam

Biggs

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

57.77 secs

2

 

 

 

Joseph

Redmond

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

58.58 secs

3

 

 

 

Dion

Fitzgerald

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

59.84 secs

4

 

 

 

Event Number

39

 

 

Under 15

400 metres

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Zaan

Janse

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

54.61 secs

1

 

 

 

Andrew

Underwood

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

55.44 secs

2

 

 

 

Simon

Millynn

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

55.46 secs

3

 

 

 

Peter

Waho

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

56.72 secs

4

 

 

 

Event Number

40

 

 

Under 16

400 metres

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Brad

Hines

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

54.77 secs

1

 

 

 

Jacob

McCann

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

54.79 secs

2

 

 

 

Sam

Greene

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

55.39 secs

3

 

 

 

Tim

Love

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

56.28 secs

4

 

 

 

Event Number

41

 

 

Open

400 metres

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Ben

Hawkes

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

51.62 secs

1

 

 

 

Beau

Brown

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

53.24 secs

2

 

 

 

Hayden

Bradley

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

53.25 secs

3

 

 

 

Max

Curtis

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

54.40 secs

4

 

 

 

Event Number

42

 

 

Under 14

Javelin

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Joseph

Redmond

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

39.47 metres

1

 

 

 

Matiu

Wikaira

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

39.42 metres

2

 

 

 

Liu

Taituave

Rongotai College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

36.52 metres

3

 

 

 

Sina

Chea

Rongotai College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

33.98 metres

4

 

 

 

Event Number

43

 

 

Under 15

Long Jump

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Isaia

Petelo

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.74 metres

1

 

 

 

Buxton

Leutulava

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.70 metres

2

 

 

 

Alex

Cartmell-Goll

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.32 metres

3

 

 

 

Malaki

Akeli

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.29 metres

4

 

 

 

Event Number

44

 

 

Under 16

Discus

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Albert

Tanga'taloake

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

41.83 metres

1

 

 

 

Keelan

Law

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

39.05 metres

2

 

 

 

Josese

Atama

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

38.85 metres

3

 

 

 

Amos

Moala

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

35.04 metres

4

 

 

 

Event Number

45

 

 

Open

High Jump

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Mark

Tinkle

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.94 metres

1

 

 

 

Billy

Crayford

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.80 metres

2

 

 

 

Michael

Chapman

Rongotai College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.75 metres

3

 

 

 

Philip

Tunnicliffe

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.70 metres

4

 

 

 

Event Number

46

 

 

Open

Shot Put

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

David

Sanele

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14.88 metres

1

 

 

 

William

Helu

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13.36 metres

2

 

 

 

Jimmy

Taikato

Rongotai College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13.30 metres

3

 

 

 

Julian

Tupai

St Pats Town

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.18 metres

4

 

 

 

Event Number

47

 

 

Under 14

1500 metres

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Ryan

Maguren

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 min(s):41.7 sec(s)

1

 

 

 

James

Charlesworth

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 min(s):48.1 sec(s)

2

 

 

 

Hamish

Stewart

Rongotai College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 min(s):55.3 sec(s)

3

 

 

 

Sam

Sygrove

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 min(s):58.7 sec(s)

4

 

 

 

Event Number

48

 

 

Under 15

1500 metres

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Brendon

Blacklaws

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 min(s):29.0 sec(s)

1

 

 

 

James

Glass

Rongotai College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 min(s):35.2 sec(s)

2

 

 

 

Cory

Casey

Silverstream

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 min(s):37.8 sec(s)

3

 

 

 

Sam

Peters

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 min(s):40.6 sec(s)

4

 

 

 

Event Number

49

 

 

Under 16

1500 metres

 

 

 

 

 

First Name

Second Name

 

School

 

Performance

Placing

 

 

Terefe

Ejigu

Wellington College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 min(s):17.6 sec(s)

1

 

 

 

Fasil

Defersha

Rongotai College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 min(s):19.4 sec(s)

2

 

 

 

Roger

Wilson

Wellington College